Arkadaş olmaya değecek biri olun!

Bir çok örneği inceldiğimiz zaman arkadaş edinmenin bir tesadüften ibaret olduğunu görüyoruz. Gerçek hayatta olan üniversite yada lise askerlik yıllarında yan yana olduğunuz. İlk tanıştığınız arkadaşlardan bahsetmeyeceğim. Sanal ortamda facebook, yada OKEY yada TAVLA salonlarımızda arkadaş oluyorsunuz. Salonlarımıza girdiğiniz zaman gerek oyun masalarında yada global genel sohbet alanında sohbet ettiğiniz bir çok kişiyle arkadaş oluyorsunuz. Bu gibi benzeri durumları bir çok kişi sizin gibi yaşıyor. Özetlemiş olursak arkadaş seçmiyoruz. arkadaşlarımız yanımıza yakınızda duran yada düşen kişilerin arasında oluyor.

arkadaşYakın arkadaşlarımız bunalımlı tiplerse bizde bir anda bunalıma sürüklene biliyoruz. Eğer OKEY yada Tavla oynamayı seviyorlarsa bizde birden bu oyunları seviyoruz. Facebook da siyaset yapmayı seviyorlarsa bizde siyaset yapmayı seviyoruz ve ilgileniyoruz. Sürekli yanınızda arkadaşınız sizle futbol konuşuyorsa sizlerde futbol konuşuyorsunuz. Hani insan ne yerse odur derler ya, Arkadaşımız kimse bizde biraz ona benziyoruz. Ama bazı zaman kara delikler var. Onlardan her zaman uzak durmak gerekiyor. Onlar sürekli eleştirmeye alışık kişiler ve sürekli bizim enerjimizi emerek bitiriyorlar. Tesedüfen tanıştığımız iyi anlaştıklarımızla uzun zaman geçiriyoruz. Onlara bağlanıyoruz. Arkadaşlık ilişkisinin başlangıcında bir gün bu arakadaşlığın biteceğine yada araya giren olaylar nedeniyle, yediğimiz,içtiğimiz ayrı gitmeyen bu insanı bir gün geldiğinde çok seyrek göreceğimiz aklımızın ucundan geçmiyor. Ama o bir gün ansızın geliyor. Arkadaşımız evleniyor yada iş için veya okumak için başka yerlere başka şehirlere gidiyor. Ve sürekli dertleştiğimiz arkadaşımız birden ortadan kayboluyor. Yaşam sistemizin içinden önemli bir parça birden kayboluyor. Ve yaşam sistemimiz birden bozulduğunun farkına varıyoruz.

Yeni bir arkadaş edinmeyi bilmiyoruz. Yada yeni bir arkadaş edinelebiceğimizi hiç düşünmüyoruz bile. Aslında arkadaşlık ilişkisi çok önemli ölçüde bizden başlar. Önce bizler arkadaş olmayı değer, karakter sahibi ilgili ve bilgili birisine dönüşmeliyiz. Öncelikle verdiğimiz sözleri tutmayı, Söz verdiğimiz saatleri uymaya çalışmak gerekiyor. Dürüst, Mütavazı olmayı unutmamak. Arkadaşlık bazı zaman daha değişken hallere alabilir bazı zaman arkadaş olarak gördüğünüz bir kişiyi abi gibi abla gibi sevebilirsiniz. Ama sanal ortamda biraz zor yaşanılan bir kavram olduğunu sizlere söylemek isterim.

Arkadaş olarak seçeceğiniz bir kişi de sizlere benzer özellikleri taşımalı yoksa ileri dönemlerde büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Arkadaş dediğiniz zaman sözünün eri,ilgili,bilgili ve hareketli bir insan olmalı asla sağdan soldan duyma laflarla harekat etmemeli, Anlayacağınız kara delik olmamalı Şimdilik bu kadar Arkadaşlıkla ilgili yazı yeter belki ilerleyen zamanlarda bir iki satır bir şeyler daha yazabilirim. Şimdi sizlere Tavla ve OKEY Salonlarımızda iyi eğlenceler dilerim.

İlgili Terimler :
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuzu Buraya Yazınız

Aşk gün gelir karanlığına ışık tutar.