Okey Nasıl Oynanır

İsterseniz okeyin nasıl oynandığını anlatmadan önce okeyin nasıl bir oyun olduğundan çok kısa bahsedelim ve sizin de kafanızda bir takım fikirler oluşsun. Türk insanının vazgeçilmez oyunu olan okey oldukça sevilen ve bir o kadar da eğlendiren, hatta arkadaşlık bağlarını kuvvetlendirebilen bir oyudur. Öncelikle okeyin biraz şans ve biraz da zekâ oyunu olduğunu bilmelisiniz. Hamlelerinizi bu ihtimallere göre yapmalısınız. Zar ile oynanır. Okey oynamak için en az 2, en fazla 4 kişi olması gerekir. Mantık yürütme ve olasılıkları hızlı ve iyi düşünmelisiniz. Eğer yapamıyorsanız okeyin size bunu çok kısa süre içerisinde ve çok iyi bir şekilde öğreteceğinden emin olun.

Okey özetle, oyuncuların elindeki taşları oyunun kurallarına uygun şekilde ıstakalarına dizer ve seti en önce tamamlamaya çalışırlar. Seti ilk bitiren oyuncu o eli kazanmış olur. Okey, toplam 106 taştan oluşur. Yani 1’den 13’e kadar dört farklı renkteki setlerden oluşur. Aynı taştan iki tane bulunmaktadır. Bu renkler genellikle mavi, kırmızı, siyah ve sarıdır. Bununla birlikte sahte okey denilen iki adet taş daha vardır. Sizlere okeydeki bazı terimleri yazı sonunda aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde açıklayacağım. Evet, şimdi oyuna başlıyoruz.

Dört kişilik standart bir oyunu anlatacak olursak, ilk etapta taşlar dağıtılır ve oyuncuların birine 15 taş, diğer üç oyuncuya 14 taş verilir. Dağıtılan taşlar ıstakaya dizilir. Kalan taşlar rakamın yazılı yüzü aşağıya gelecek biçimde masaya dizilir. Sizin de tahmin ettiğiniz üzere fazla taş alan oyuncu elinde ki fazla taşı atarak oyunu başlatır ve bu şekilde soldan sağa doğru bir döngü başlar. Her bir döngüde sırası gelen oyuncu diğer oyuncunun attığı taşı veya ortada dizili olan taşlardan bir tanesini alır ve ıstakasındaki boşta duran veya işine yaramadığını düşündüğü taşı atar. Aldığınız taşlarında kesin olarak işinize yarayacağını düşünmeyin. Aldığınız taşın işinize yaramayacağını düşünüyorsanız onu da atabilirsiniz. Atılan taşın görünmesinde bir sakınca yoktur fakat elinizdeki taşlarının görülmesi lehinize olabilir.

Peki, okey hangi taş? Diye soracak olursanız, okey ortaya dizili taşların birinin bir fazla değerine sahip taştır. Masadaki bu taşa gösterge denilmektedir. Yani masadaki taş (gösterge), sarı 6 ise okey sarı 7’dir. Okey tüm taşların yerine kullanılabilir. Eğer herhangi bir renkte 5’e ihtiyacınız var ve okey sizdeyse okeyi eksik olan 5’in yerine kullanabilirsiniz. Oyunun temelini oluşturan, taş dizilişine gelecek olursak; oyuncu elindeki taşları, ya aynı renk taşları ardışık olarak (2,3,4) dizecek ya da farklı renk aynı rakamları (4,4,4) dizecek. Bu kurala uygun en az 3 taş dizilmelidir ki bu dizilimine Per adı verilir. Bu doğrultuda oluşturduğu Per’lerin toplamı 14 olana dek oyun sürer. Elindeki Per’leri 14’e ulaşan oyuncunun elinde ki fazla olan taşı ortaya atmasıyla o eli kazanmış olur.

Sahte Okey nasıl kullanılır

Sabit bir sayısı ve rengi olmaksızın üzerinde üretime bağlı değişken simgeler bulunabilir. Bu taş okeyin yerine geçen taştır. Gösterge siyah 1 ise okey siyah 2 olur ve sahte okey siyah 2 olarak kabul edilir. Ve sadece siyah 2’nin yerine kullanılabilir.

Okey per nasıl yapılır

En az 3 taşın kurala uygun şekilde dizilmesidir.

Okey diziliş kuralları

Oyuncu ıstakasındaki 14 taşı en az 3 taştan olmak şartıyla gruplandırır. Buna Per denir. İki şekilde Per oluşturulabilir. Aşağıdaki setlerdeki her bir taşın aynından bir tane daha bulunmaktadır.
kırmızı,sarı,siyah,mavi set taşların dizilişi
-Bu Per şeklinde aynı rakamlar fakat farklı renkler bulunur. Bu Per de iki aynı renk taş bulunamaz.
8 taşların dizilişi
-Bu Per şeklinde ise okey ve sahte okey dışında farklı bir renk bulunmaksızın aynı renk taşların ardışık olarak dizilmesidir.
6-7-8-9 okey taşların dizilişi
-Bir diğer Per şekli bir öncekinin aynı fakat yalnız 13’ten sonra 1 gelmesidir. Fakat devamında 2,3… getirilemez.
kırmızı 11-12-13-1 taşların dizilişi

Okey puanlama ve hesaplama

Oyuncular arasında karar verilen herhangi bir sayıdan başlanır (Önr: 20) ve bu sayı her bir oyuncunun başlama puanı olarak kabul edilir. Oyun süresince biten ellere göre puanlar eksiltilir. O eli kazanan oyuncunun puanı sabit kalır diğer oyuncuların puanı eksiltilir. Genellikle başlama sayısı olarak 20 kullanılmaktadır.

Okey Bitiş Türleri

El bitimindeki kalan fazla taşa ve dizilişe göre belirlenir.

Okey Normal Bitiş

El bitimindeki taş sıradan her hangi bir taş ise normal bitmiş olur ve puanı 2’dir.

Okeyle Bitiş

El bitişinde dizili destenin üzerine bırakılan taş okey taşı ise oyuncu okey atmış olur. Puanı 2’dir.

Okey Çifte Bitiş

Istaka da bulunan her bir taşın bir eşi varsa oyuncu çiftten bitmiş olur. Puan değeri 4’tür.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuzu Buraya Yazınız

okey oyunu öğrenmek istiyorum
30 Eylül 2012 - 16:52

merhaba arkadaşlar bende okey oynamak istiyordum. okeyservisi.com okey nasıl oynanır sayfasından okey oynamayı öğrendim daha sonra okeyservisi salonlarına giriş yaparak biraz pratik yaptım ve şimdi beni okey odalarından beni yenen arkadaş yok belki sizler öğrenirseniz belki yenebilirsiniz nick beyeazmelekk19 beklerim.

Periskop ile para kazanmak